0.5 C
Bitola
Friday, March 23, 2018
mariovo

Општините Новаци и Алмопија ќе го развиваат туризмот со пари од ЕУ

Завршната конференција на проектот „Жива историја – живо наследство“ ќе биде организирана во општинската сала на Општина Новаци, утре во 12 часот. Проектот, кој чини...
makedonsko selo magnet za domashnite gosti i stranskite turisti

„Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи

Македонија во мало на 12.000 м2. Цела нејзина историја, традиција и архитектура испреплетена со стари занаети, народни носии, сувенири и култура. Комплексот Македонско село...
kuratica lider vo razvojot na ruralniot turizam

Куратица лидер во развојот на руралниот туризам

Македонските села магнет за туристите. Во охридскиот регион лидер во развојот на руралниот туризам е селото Куратица каде туристите уживаат во органската локална храна,...

Државите од регионот ќе ја јакнат соработката во руралниот развој

  Државите од регионот ќе ја јакнат соработката во областа на руралниот развој и ќе започнат повеќе меѓународни заеднички проекти. Во Скопје се формираше мрежа...
selskiot turizam kje se razviva so nad 1 milion evra drzhavni pari

Селскиот туризам ќе се развива со над 1 милион евра државни пари

Државата годинава одвоила над 1 милион евра од парите за рурален развој за проекти за селски туризам. Од вкупно 33 милиони евра колку што годинава се одвоени за оваа намена, пет правни и физички лица биле заинтересирани за развој на селски туризам. Два од нив се наоѓаат во Маврово и Ростуше, а по еден во Зајас, Дојран и Македонски Брод.

ВРЕМЕТО ДЕНЕС

Bitola, Macedonia
light rain
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
100%
1.2kmh
92%
Sat
1 °
Sun
3 °
Mon
8 °
Tue
6 °
Wed
6 °