5 C
Bitola
Tuesday, March 20, 2018
dojranskata pirana privleche golem broj ribari

Дојранската пирана привлече голем број рибари

Последните десетина дена бројот на издадени дневни дозволи за рекреативен риболов во Дојранското езеро се зголемил за околу 200 отсто, вели концесионерот Илчо Парчев. Според него, веста за појава на пирани во езерото го зголемила интересот кај спортските риболовци.
raka polna pastrmki

Рака полна пастрмки

За време на четиримесечниот вештачки мрест, предвиден за период од една година, во бистрата вода чија провидност изнесува и до 22 метра, се враќаат од два до два и пол милиони подмладок, што е максимум кој може да се фрли во езерото за време на годишен вештачки мрест.
chistata voda go vrati rakot vo ohridskoto ezero

Чистата вода го врати ракот во Охридското Езеро

Чистата вода го врати слатководниот рак на бреговите на Охридското Езеро. Тој настрада и поради чумата која пред дваесетина години ги зафати европските езера и реки. Неговата појава е најдобар знак дека водата е ослободена од нитрити и оти може дури и да се пие.
ministerot cvetkov prisustvuvashe na poribuvanje na ohridskoto ezero so endemichna pastrmka

Министерот Цветков присуствуваше на порибување на Охридското Езеро со ендемична пастрмка

-Согласно Законот за рибарство и аквакултура обврска на државата е порибување на природните езера, од што најголемо внимание посветуваме на Охридското Езеро и зачувување на охридската пастрмка, рече Цветков, истакнувајќи дека за таа намена оваа година се издвоени десет милиони денари.
shtipski lovdzii baraat otstrel na chakalot

Штипски ловџии бараат отстрел на чакалот

Штипски ловци бараат отстрел на чакалот, кој во овој регион се пренамножи. Во потрага по храна чакалот е забележан и во викенд и приградските населби. Ловците велат ова животно е поопасно и од волкот. Додека не се добие дозволата за отсрел на чаколот, ловците не смеат да организираат хајки.

ВРЕМЕТО ДЕНЕС

Bitola, Macedonia
light rain
5 ° C
5 °
5 °
100%
1.3kmh
76%
Wed
7 °
Thu
-3 °
Fri
4 °
Sat
4 °
Sun
5 °