Се произведува квалитетно вино, потребна е засилена промоција

Се произведува квалитетно вино, потребна е засилена промоција

На околу 25 илјади хектари се протега виновата лоза во Македонија. Земјава произведува квалитет. Потребна е засилена промоција. Визбите веќе ги освојуваат европските и светските пазари… Како приказна без почеток и крај со безброј вкусови, тајни рецепти, традиција со векови. Богато црвено или суво бело. Го нарекуваат пијалок на боговите, го поистоветуваат со мистерија доведена до најголема перфекција. Но, никој не ја открива неговата моќ да подари ведрина и дар на говорот. Енолозите само мудро…

Повеќе...

Виното „Темјаника“ на Попова кула освои златен медал во Јапонија

Виното „Темјаника“ на Попова кула освои златен медал во Јапонија

На престижното меѓународно натпреварување „Сакура авардс” (Sakura Awards) во Јапонија виното Темјаника-аристократ на винарската визба Попова кула освои златен медал. Ова е вторпат истото вино да ја освои оваа престижна награда. Извршниот директор на винарска визба Попова кула ордан Трајков вели дека златниот медал во Јапонија е од големо значење за нив. „Ова натпреварувањето е меѓу најреномираните во светот на вината, без можност за надворешно влијание на резултатите (што често не е случај со други…

Повеќе...

Љубов, музика и вино – „Рамстор мол“ се претворам во Валентино

Љубов, музика и вино – „Рамстор мол“ се претворам во Валентино

Жива музика на харфа, дегустација на вината на „Тиквеш“ и слатки подароци – се само дел од љубовната атмосфера која ќе се приреди во утре. За вљубените секој ден е денот на љубовта, а пак за љубителите на доброто вино, секоја прилика е повод за наздравје. Но, спојот на овие две убави работи е токму на 14 февруари, кога целиот свет слави и изразува љубов, соопшти „Рамстор мол“. „По тој повод, Рамстор Мол се претвора…

Повеќе...

Во Кавадарци расправа за измените во Законот за вино и земјоделство и рурален развој

Во Кавадарци расправа за измените во Законот за вино и земјоделство и рурален развој

Расправа за предлог-измените во Законот за вино и земјоделство и рурален развој кои се во собраниска процедура, се одржа денеска во Кавадарци, во организација на пратеникот Панчо Минов. Целта, како што рече, да ги запознае тиквешани со содржината на текстот од измените и да предизвика кај нив заинтересираност со свои предлози да ги надополнат овие закони. – Да има еден третман на стратешко значење на винското грозје како и тутунот, да се квалификува виното како…

Повеќе...

Едукакитвна трибина „Трендови во лозарството “

Едукакитвна трибина „Трендови во лозарството “

Националната федерацијата на фармери (НФФ)  организира oтворената едукакитвна трибина „Трендови во лозарството “. НФФ  трибината ја организира во соработка со АПРЗ и Институтот за земјоделство на 12.02.2018 (понеделник) со почеток во 18:00 часот во општинската сала во Неготино. Предавач на настанот е проф. д-р Климе Белевски. Настанот е дел од манифестацијата на општина Неготино која се организира по повод Св.Трифун – 14.02. 2018. На самата средба ќе бидат презентирани трендовите со кои се соочува лозарството,…

Повеќе...

Македонските вина и млечни производи наскоро на рускиот пазар

Македонските вина и млечни производи наскоро на рускиот пазар

А за поголем извоз, посебно на рускиот пазар, денеска во Москва разговараа министерот за земјоделие Николовски со неговиот руски колега Александар Ткачов. Извозот бележи континуиран пораст изминативе години , а најмногу се извезуваат праски, домати, зелка, сливи и цигари. Благодарение на промотивните настани, се очекува да се збогати асортиманот на македонски  производи со нови, како македонските вина и млечни производи , кои наскоро треба да се најдат на руските трпези.. Лани во оваа земја се…

Повеќе...

Предложени измени во Законот за виното

Предложени измени во Законот за виното

Во Законот за виното  се уредуваат планирањето и управувањето со производствениот потенцијал за производство на винско грозје, производството на вино, пазарот и прометот со вино, класификацијата на вината, производството, означувањето и заштитата на вината со географски назив и описот, означувањето и заштитата на виното како и здружувањето на производители на вино. Со постојната формулацијата на предметот на уредување на Законот за виното, винското грозје не е дефинирано како земјоделско-прехрамбен производ од стратешко значење и не…

Повеќе...

График на денот: Светскиот пазар за извоз на вино

График на денот: Светскиот пазар за извоз на вино

Уште на крајот од 2017-та година стана јасно дека винската индустрија доживува лоша година поради климата. Податоците за европското производство се значително пониски, што укажува на тоа дека глобалниот извозен пазар може да доживее турбуленции, коментира „HowMuch.net“, кој создава визуелизација на моменталната ситуација на пазарот. Податоците се засновани на информации за извозот на вино во 2016-та година од интернет страната „World’s Top Exports“, место кое ја надгледува вредноста на стоките разменети меѓу земјите. Визуелизацијата ја…

Повеќе...

Платена првата рата за винското грозје

Платена првата рата за винското грозје

Винарските визби веќе ја исплатија првата рата за купеното винското грозје од ланската реколта. До 15-ти декември, според законот, на лозарите требаше да им биде исплатена првата рата од 20 проценти за предадените количества, а втората до средината на февруари… Винските визби им ја платија на лозарите првата рата од 20 проценти за купеното грозје. Според Законот исплатата е во рок од 6 месеци од преземањето на откупениот род и ќе биде на 3 рати….

Повеќе...

Исплата на винското грозје

Исплата на винското грозје

Дел од винарските визби почнаа да го плаќаат купеното винското грозје од годинешнава реколта. До денеска, 15-ти декември, според Законот, на лозарите треба да им биде исплатена првата рата од 20 проценти за предадените количества. До денеска винските визби треба да им ја платат на лозарите првата рата од 20 проценти за купеното грозје. Според Законот, исплатата е на три рати во рок од шест месеци од преземањето на откупениот род. Првата рата од 20…

Повеќе...

Саем за вино во Солун – Вино не се меша со политика

Саем за вино во Солун – Вино не се меша со политика

Стилијанос Вулгарис, консултант за вино и сопственик на компанија која дистрибуира француски вина, ни појасни меѓу другото за најстарото француско вино што се продава на Балканот. Во следните месеци ќе го презентира и во Македонија.

Повеќе...

Дополнителни субвенции за лозарството

Дополнителни субвенции за лозарството

Земјоделците ќе добијат дополнителни два денари субвенција за килограм винско грозје. Право на користење на овие пари ќе имаат земјоделците со лозови насади, и остварено и предадено производство во регистрирани винарници.

Повеќе...

Туризмот во Вардарскиот регион ќе се развива со помош на Француските искуства

Туризмот во Вардарскиот регион ќе се развива со помош на Француските искуства

Туризмот во Вардарскиот регион ќе се развива со примена на француски искуства.
Проектите што допрва ќе се реализираат се доказ за успешната соработка што Вардарскиот регион ја има со регионот Алзас од Франција во изминатите години.

Повеќе...

Над 350 видови вино на „Винодонија 2017“

Над 350 видови вино на „Винодонија 2017“

Преку 350 видови вино од 40 македонски и винарии од регионот, Италија, Франција, ќе може да се дегустираат на вториот Скопски вински салон – „Винодонија 2017“ што ќе се одржува на 1-ви и 2-ри декември во хотелот „Мериот“.

Повеќе...

Тече рокот за поднесување барања за субвенции за предадено винско грозје

Тече рокот за поднесување барања за субвенции за предадено винско грозје

Доколку станува збор за мерката два денари по килограм за предадено грозје во домашна винарска визба, потребна е потврда дека винското грозје е однесено во винарска визба. Обрасците на потврдите веќе се достапни, може да се превземат од веб-страната на www.ipardpa.gov.mk во полето директни плаќања 2017 во обрасци

Повеќе...

Како да препознаете дека виното е расипано?

Како да препознаете дека виното е расипано?

Една од причините за расипување на виното е напукнување на тапата. Доколку постои пукнатина на неа, голема е веројатноста дека во шишето ќе навлезе вишок на кислород кој ќе предизвика оксидација на виното.

Повеќе...

Лук, натопен во црвено вино – хербален лек

Лук, натопен во црвено вино – хербален лек

Добиената смеса може да спречи многу болести, ја прочистува крвта, го зајакнува имунолошкиот систем, го отстранува лошиот холестерол, го подобрува кардиоваскуларниот систем, го отстранува вишокот сол во организмот, ја зголемува издржливоста, дава енергија и се бори со инфекциите.

Повеќе...
1 2 3 9