Потреба од нов модел на осигурување во земјоделството

Потреба од нов модел на осигурување во земјоделството

Министерството за земјоделство размислува за воведување нов модел на осигурување во земјоделството оти сегашниот и покрај субвенциите не дава ефект. Во последните две години преполовен е бројот на склучени земјоделски осигурителни полиси. Министерот за земјоделство Љупчо Николовски вели дека за земјодеците да не чекаат обештетување од Владата при елементарни непогоди Владата воведува искуства од Шпанија и од Турција кои според него треба да дадат резултат и да се зголеми интересот за осигурување на земјоделските површини….

Повеќе...

Цената на јагнето ниска, најголем пласман во Италија

Цената на јагнето ниска, најголем пласман во Италија

Од 135 до 140 денари е откупната цена на прва класа јагне жива мера за велигденските празници, а италијанскиот пазар и годинава е најголем побарувач, велат сточарите. Тие не се задоволни ниту од цената, ниту од пласманот. Очекуваат вкупниот извоз да достигне максимум 150.000 грла што е намалување во споредба со лани кога беше 200.000. – И оваа година нашето јагне најмногу се бара на италијанскиот пазар. Традиционално се извезува и во Хрватска, а според…

Повеќе...

Струмичките земјоделци задоволни од откупната цена на пролетната зелка

Струмичките земјоделци задоволни од откупната цена на пролетната зелка

Производителите на пролетна зелка од Струмичко се надеваат дека годинава пласманот ќе биде подобар од лани и дека нема да има проблеми со откупот. Оптимизмот, како што велат, го темелат на почетните откупни цени кои достигнуваат 35 денари за килограм. – За нас откупната цена на почетокот на бербата на пролетната зелка е сосема задоволувачка. Ако до крајот на производствениот турнус падне под 20 денари, тогаш ќе можеме да кажеме дека имавме добар пласман, вели…

Повеќе...

Подготовки за извоз на јагнешко месо

Подготовки за извоз на јагнешко месо

На две недели до извозниот шпиц на јагнешкото, овчарите се надеваат на повисоки цени од ланските. Во моментов се нудат од 140 до 145 денари за килограм жива мера, а според сточарите производствената цена за прва класа ги чини до 180 денари за килограм. Последните денови пред извозниот шпиц на јагнешкото за Велигден ги разочараа овчарите. Во моментов трговците нудат од 140 до 145 денари за килограм жива мера, иако нивните пресметки покажуваат дека производствената…

Повеќе...

Законот за „зелена нафта“ во владина процедура

Законот за „зелена нафта“ во владина процедура

Согласно со измените, државата ќе покрива до 50 насто од трошоците за гориво во земјоделството, а секој регистриран земјоделец односно земјоделско стопанство, ќе добие платежна картичка за купување „зелена нафта“. Утре во владина процедура влегуваат измените на законот за земјоделство и рурален развој, со кои треба да се воведе таканаречената „зелена нафта“, најави ресорниот министер Љупчо Николовски. Согласно со измените, државата ќе покрива до 50 насто од трошоците за гориво во земјоделството, а секој регистриран…

Повеќе...

Асоцијација на земјоделци: Во Македонија се увезува непроверено брашно

Асоцијација на земјоделци: Во Македонија се увезува непроверено брашно

Не треба Македонија да попушти на притисокот на Србија и да го менува правилникот за брашното, сметаат дел од земјоделците. Според Ефтим Шаклев од Асоцијацијата на земјоделци, проблемот го прават неколку фирми кои сакаат да го заобиколат законот и околу 10.000 тони брашно, од вкупно 40 без анализи за квалитет, директно ги пуштаат во промет. „Проблем со брашното нема. Некои фирми го злоупотребуваат правилникот. Увезуваат брашно од Србија и директно го пуштаат во малопродажба и…

Повеќе...

Платежната агенција ќе биде подостапна за земјоделците

Платежната агенција ќе биде подостапна за земјоделците

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски денеска најави „отворени денови“ на Платежната агенција со цел подобро и поопсежно информирање на земјоделците. – Ќе се потрудиме во овој период да ги искористиме сите 60 милиони евра кои ни стојат на располагање со Програмата 2014-2020 преку поголема достапност до можните апликанти во соработка со општините и ЗЕЛС, изјави Бабовски при денешната посета на реконструираната метеоролошка станица во Крива Паланка. Според…

Повеќе...

Измените на Законот за земјоделство и рурален развој влегуваат во владина процедура

Измените на Законот за земјоделство и рурален развој влегуваат во владина процедура

Утре во владина процедура влегуваат измените на Законот за земјоделство и рурален развој со кои треба да се воведе т.н. „зелена нафта“. Според измените, државата ќе покрива до 50 отсто од трошоците за гориво во земјоделството, а секој регистриран земјоделец (земјоделско стопанство) ќе добие платежна картичка за купување „зелена нафта“. „Зелената нафта“ од Министерството за земјоделство изминатите месеци се најавуваше како решение кое ќе го ублажи ударот од зголемувањето на акцизата за дизел-горивото воведено во…

Повеќе...

Србија најавува контра мерки ако не се најде трајно решение за брашното

Србија најавува контра мерки ако не се најде трајно решение за брашното

Ако до 14 април не се најде трајно решение за извозот на брашното во Македонија, Србија ќе воведе контра мерки, соопшти денеска министерот за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љајиќ. Гостувајќи во утринската програма на ТВ Н1, Љајиќ рече дека Србија ќе биде трпелива зашто трговската и царинската војна не се во интерес на двете земји. – До 14 април мораме да најдеме трајно решение за извозот на брашното во Македонија. Воведувањето контра мерки, за жал, се…

Повеќе...

АХВ: Во црниот дроб на дивечот присутни големи концентрации на тешки метали

АХВ: Во црниот дроб на дивечот присутни големи концентрации на тешки метали

И до десет пати поголеми концентрации на тешки метали од дозволените во црниот дроб на дивечот, покажува анализата на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) направена во периодот 2002-2017 година. Како што соопшти денеска директорот на АХВ Зоран Атанасов, станува збор за кадмиум, олово и жива присутни во црниот дроб на дивечот поради што се препорачува овој орган да не се консумира. Најголеми отстапувања во присуството на тешки метали се пронајдени кај дивечот во реоните…

Повеќе...

Од утре вакцинација против „јазлеста кожа“

Од утре вакцинација против „јазлеста кожа“

Од утре почнува вакцинацијата на говедата против болеста „јазлеста кожа“, соопшти денеска Aгенцијата за храната и ветеринарство (АХВ). Вакцинацијата ќе трае до 31 мај, а се спроведува согласно Годишната програма за здравствена заштита на животните од страна на овластените ветеринарни друштва. – Со 230.000 дози од вакцината, донација од ЕУ, опфатена ќе биде целата популација говеда во земјава. Болеста „јазлеста кожа“ во земјава засега е ставена под контрола благодарение на претходните вакцинални кампањи и засега…

Повеќе...

Јаболката се поскапени поради пролетните мразеви

Јаболката се поскапени поради пролетните мразеви

Карактеристично за минатиот месец е зголемената цена на јаболкото, споредено со истиот период лани, како на зелените пазари така и на пазарите на големо. Цените ги качија раните пролетни мразеви кои го зафатија Ресенско – Преспанскиот регион. Златниот Делишес поскапел најмногу и чинеше 46 денари за килограм, односно за 80 отсто повеќе. Поскапи беа и кивито, портокалот и калинката, а лешникот, лимонот и цитронот беа поевтини. Од зеленчукот по пониски цени се продавале карфиолот за…

Повеќе...

Органската храна недостапна во секојдневното пазарење низ маркетите

Органската храна недостапна во секојдневното пазарење низ маркетите

И покрај тоа што во Македонија се регистрирани над 500 производители на органска храна, мала е понудата на домашни органски производи во супермаркетите. Ова е една од заклучоците на средбата што ја одржаа Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ), Асоцијација „Зенит“ и Здружението „Медиа Плус“ во Стопанската комора на Македонија. На средбата учествуваа претставници на трговските ланци „Веро“, „Тинекс“ и „Рамстор“, како и од Агенцијата за храна и ветеринарство. Според ОПМ, трговските ланци покажуваат се…

Повеќе...

Тутунопроизводителите бараат повисоки откупни цени

Тутунопроизводителите бараат повисоки откупни цени

Тутунарите го подготвуваат расадот за новата реколта на тутунот. Тие бараат покрај зголемените субвенции за новото производство да се зголеми и откупната цена за 20 проценти поради поголемените трошоци. Тутунопроизводителите бараат од откупувачите за 20 проценти да ги зголемат откупни цени по класи и типови на тутун за реколтата од 2018-та година, заради зголемените трошоци за производството и подобриот квалитет на родот. Годинава тутунарите се задоволни од проценката на квалитетот на тутунот и од зголемувањето…

Повеќе...

Грците откриваат што е ајвар

Грците откриваат што е ајвар

Две македонски компании учествуваат на 5. Меѓународен саем за храна и пијалаци што се одржува во Атина. Саемот има цел компаниите да се промовираат, да ги претстават своите производи, за евентуално да склучат и конкретен договор за соработка. Фабриката „Ларс – перустија“ од Штип првпат учествува на овој саем, „Аграр ко“ од Кочани веќе има искуство како излагач во Атина, а и едните и другите се задоволни од посетеноста во текот на првиот ден. –…

Повеќе...

Стопанските комори на Македонија и Србија го поддржуваат договорот за брашното

Стопанските комори на Македонија и Србија го поддржуваат договорот за брашното

Стопанските комори на Србија и Македонија го поддржуваат договорот постигнат во Скопје од страна на ресорните министри на двете земји, со цел изнаоѓање на трајно решение за проблемот на меѓусебна трговија со брашното. Како што е објавено на официјалната веб страница на Стопанската комора на Србија, и двете комори се залагаат сите отворени прашања да бидат решени преку дијалог и во интерес на деловните заедници на двете земји. – Го поздравуваме формирањето на заедничкиот Комитет…

Повеќе...

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

Николовски: Има основи да се раскине договорот за концесија за Казандол

– Има правни основи да се раскине договорот за концесија за рудникот Казандол во Валандовско, најави вечерва министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Тој во емисија за ТВ 24 посочи дека Владата на денешната седница ја разгледа информацијата за степеност на изграденост на рудникот Казандол и го задолжи Министерството за економија во наредните седум дена да ја информира Владата за степеност на изграденост, но и за можностите за раскинување на договорот за концесија….

Повеќе...

Русите планираат двојно да го зголемат извозот на водка во САД

Русите планираат двојно да го зголемат извозот на водка во САД

Големиот руски производител на водка „Tatspirtprom“ плнира двојно да го зголеми извозот на својот производ во САД во текот на 2018 година, пренесува агенцијата Тасс. „Планираме двојно да го зголемиме извозот за САД оваа година… тоа го правиме врз основа на зголемената продажба во САД“, соопшти претставник од компанијата. Минатата година „Tatspirtprom“ извезла 13.000 декалитри водка на американскиот пазар. Нивната водка се продава во американските сојузни држави Тексас, Илиноис, Џорџија и Оклахома, а планирано е…

Повеќе...

Нивите се уништуваат од честите поплави

Нивите се уништуваат од честите поплави

Честото поплавување најмногу и штети на биолошката разноликост на земјата и во иднина претстои опасност да биде помалку корисна за одгледување земјоделски култури. Речиси секоја година обработливите земјишта во селата во тетовската рурална општина Јегуновце се поплавуваат од излевање на реката Вардар што според стручните лица за земјоделство долгорочно ќе придонесе за оштетување на структурата на почвата. Честото поплавување најмногу штети на биолошката разноликост на земјата и во иднина и претстои опасност да биде помалку…

Повеќе...

Пчеларите од охридскиот регион се жалат на ланските априлски мразеви

Пчеларите од охридскиот регион се жалат на ланските априлски мразеви

Ланската катастрофална година со крајно лошите приноси на мед лошо ќе се одрази врз развојот и опстанокот на пчелните семејства оваа пролет. Охридските пчелари се загрижени за опстанокот на пчелите. Периодов најмногу ќе се почувствуваат последиците од минатогодишните априлски мразеви кои направија хаос во пчеларството и овоштарството. „Јас сум 27 години пчелар, ваква година не памтам. Јас досега не давав никакви прихрани, претходнава година бев приморан да дадам за да останат во живот самите пчелни…

Повеќе...

Како тутунот влијаел и го обликувал животот, во Македонија и пошироко

Како тутунот влијаел и го обликувал животот, во Македонија и пошироко

Многу примери, теории, факти, предмети, помагала и производи упатуваат на тоа дека тутунот бил дел од животот не само на овие простори туку и многу пошироко. Тутунот во Македонија стигнува уште за време на присуството на Отоманската империја и оттогаш се врежал длабоко во животниот тек на Македонецот, обликувајќи го според своите потреби. Пошироко во светот, тутунот е откриен уште од Колумбо, меѓутоа, неговото внимание повеќе било свртено кон златото, додека се уште не бил…

Повеќе...
1 2 3 135